Spawarka – czym kierować się przy jej wyborze?
29 cze 2020

Spawarka – czym kierować się przy jej wyborze?

Post by Redaktor

Na rynku dostępne są różne rodzaje spawarek. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Wykorzystywane są do spawania w różnych warunkach i różnych materiałów. Warto jest zatem wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając spawarkę.

Rodzaje spawarek

Na rynku wyróżnić można trzy typy spawarek. Pierwszym jest spawarka MMA. Jest to spawarka najczęściej wykorzystywana w domowych warunkach. Spawanie za pomocą tego modelu jest jednak dość powolne. Jeśli zatem zamierza się spawać dość często, wówczas lepszym wyborem będzie spawarka MIG-MAG. Jest to półautomat spawalniczy. Urządzenie to przeznaczone jest to pracy w osłonie gazowej. Trzecim typem spawarki jest urządzenie TIG. Tak jest w przypadku MIG-MAG, także w do spawarki TAG gaz dostarczany jest z butli. Spawarki TAG charakteryzują się bardzo wysoką jakością spawalniczą. Umożliwiają spawanie materiałów o bardzo szerokim zakresie grubości.

Wybór spawarki – na co zwrócić uwagę?

Jak widać, na rynku dostępne są różne rodzaje spawarek. Warto zatem wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze. Pierwszym parametrem jest amperaż. Ten dobrany powinien być pod kątem instalacji elektrycznej oraz intensywności z jaką spawarka ma być wykorzystywana. Od amperażu zależy także to o jakiej grubości materiały będą mogły być spawane. Im grubszy materiał, tym większy powinien być amperaż. Drugim parametrem jest cykl pracy. Jest to parametr, który informuje o długości działania urządzenia w 10 minutowym cyklu. Przykładowo cykl pracy 60% oznacza, że spawarka może działać przez 6 minut, a następnie będzie potrzebować 4 minut na schłodzenie. Minimalny cykl pracy powinien wynosić 35%. Trzecim parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę wybierając spawarkę jest podajnik drutu. Ten wykonany może być z plastiku lub metalu. Podajnik plastikowy najlepiej sprawdzi się w warunkach domowych. W przypadku bardziej zaawansowanych prac wybrać należy spawarkę z metalowym podajnikiem drutu.

Zasilanie spawarki

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze spawarki jest sposób jej zasilania. Urządzenia spawalnicze zasilane mogą być 230V lub 400V. W pierwszym przypadku mowa o sieciach jednofazowych. W drugim przypadku mowa o sieciach trójfazowych. W związku z tym wybór spawarki pod kątem jej zasilania zależy od tego jaki rodzaj sieci jest założony w domu lub warsztacie.

0 Comments

Leave a Comment