Saletra potasowa – właściwości i zastosowanie azotanu potasu
21 maj 2020

Saletra potasowa – właściwości i zastosowanie azotanu potasu

Post by Redaktor

Saletra potasowa, naturalnie występuje pod postacią minerału o nazwie  nitrokalit, którego złoża znajdują się w Indiach i Chinach. Stąd wzięła się nazwa saletry indyjskiej. Suchy klimat tych krajów, duża wilgotność powietrza wpływa korzystnie na występowanie materiału, z którego otrzymywano azotan potasu. W krajach europejskich saletra potasowa pojawiła się za sprawą produkcji przemysłowej. W ten sposób na początku XX wieku zaczęto uzyskiwać w sposób sztuczny związek chemiczny o szerokim zastosowaniu w ogrodnictwie, sadownictwie, rolnictwie oraz przemyśle spożywczym i pirotechnicznym. Postać saletry potasowej to małe białe kryształki, które rozsypuje się na gruncie, najlepiej przed wysiewem roślin.

Do czego wykorzystuje się saletrę potasową?

Saletra potasowa, która jest produktem szeroko dostępnym, na szeroką skalę stosowana jest  w rolnictwie, sadownictwie, w różnego rodzaju uprawach polowych, można ją również aplikować w małych ogródkach działkowych. Znana jest także jako środek do peklowania mięsa, który ma dobre właściwości konserwujące. W przemyśle pirotechnicznym wykorzystuje się ją do produkcji czarnego prochu. Saletra potasowa wymieszana z opiłkami metalu dostarcza niezwykłych efektów wizualnych podczas odpalania fajerwerków.

Saletrę potasową najczęściej stosuje się jednak do wzmacniania upraw polowych i sadowniczych. Obecność nawozu w gruncie pozytywnie wpływa na wegetację roślin, przede wszystkim warzyw i owoców. Bez aplikowania nawozu wzrost roślin jest słabszy, co ma przełożenie na  mniej obfite zbiory w okresie letnim i jesiennym.

Kiedy stosować saletrę potasową?

Saletrę potasową rozsypuje się do gruntu przede wszystkim w okresie wiosennym, przed etapem siewu. Z powodzeniem może być ona jednak aplikowana do gruntu od wiosny do jesieni (do września). Gleby niższej klasy wymagają co najmniej dwukrotnego nasycania nawozem (wiosną i jesienią), natomiast do gruntu bogatego w składniki odżywcze wystarczy raz w roku zastosować saletrę (wiosną). Do upraw pod szkłem (szklarniowych) i pod folią można nawóz stosować cały rok.

Szeroka dostępność  nawozu

Saletrę potasową można zakupić w sklepie ogrodniczym oraz z artykułami rolniczymi. Producenci nawozu pakują saletrę w opakowania o różnej gramaturze. Sklepy stacjonarne nie są jedynymi miejscami dostępu do nawozu. Można go także zakupić w sklepach internetowym, które posiadają szeroki asortyment tego produktu.

0 Comments

Leave a Comment