Powłoka hydrofobowa – co to jest ?
28 gru 2018

Powłoka hydrofobowa – co to jest ?

Post by Redaktor

Powłoka hydrofobowa – co to jest ?

 

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa to odpychająca płyny, brud i wodę warstwa specjalnego preparatu. Jej podstawowym parametrem jest tak zwany kąt zwilżania wody na powierzchni. Jest to kąt, który tworzony jest przez powierzchnię cieczy, jak również płaszczyznę do nie styczną. Im wyższy będzie ten kąt, tym lepiej powierzchnia ta będzie odpychała wodę. Hydrofobowe będą powierzchnie o kącie zwilżenia w przedziale 90-180 stopni. Powłoki, które mają kąt większy aniżeli 150 stopni nazywane są zwykle superhydrofobowymi.

Część producentów używa na co dzień sformułowania ,,powłoka hydrofobowa” zamiennie z pojęciem nanopowłoki. Niemniej jednak zabieg ten nie zawsze będzie uprawniony, gdyż sugeruje, że tego typu ,,powłoka hydrofobowa” z przeznaczeniem do stosowania konsumenckiego, po tym jak zostanie nałożona na powierzchnię będzie miała grubość nie przekraczającą 1 nanometra. Byłoby to bardzo trudne do osiągnięcia z dwóch różnych powodów. Po pierwsze 1nm jest jedną miliardową metra, czyli jedną milionową milimetra. Jest to bardzo mało, nieprawdaż ? Po drugie jak to można właściwie sprawdzić, nie mając wokół siebie warunków laboratoryjnych, że wybrana przez nas powłoka hydrofobowa po nałożeniu będzie miała maksymalną grubość 1nm ?

Powłoki hydrofobowe mają naprawdę wiele różnych zastosowań. Przede wszystkim po nałożeniu na wybraną powierzchnię, chronią ją przed wodą, dlatego też mogą być wykorzystywane do impregnacji butów, albo też na przykład do ochrony przed powstawaniem zacieków wody. Dzięki wyżej wymienionej powłoce woda nie będzie się zatrzymywała na zaimpregnowanej nią powierzchni, co ochroni ją dodatkowo przed powstaniem oblodzenia. Znaczne ograniczenie dostępu wody zapobiegnie także korozji. Do nałożonej powłoki hydrofobowej nie przylegnie także błoto i brud, zatem warto ją zastosować także na elementach, które muszą pozostać suche i czyste. Powszechnie powłoki hydrofobowe stosowane są w motoryzacji, między innymi do zabezpieczania szyb w samochodach.


 

Tags:

0 Comments

Leave a Comment