Pierwszy krok w chmurze obliczeniowej cz.2
5 gru 2018

Pierwszy krok w chmurze obliczeniowej cz.2

Post by Redaktor

– W porównaniu do rozwiązań stacjonarnych stosowanych w siedzibie firmy usługi w chmurze mają dużo wyższe gwarancje niezawodności działania oraz bezpieczeństwa. Serwery dostawcy umiejscowione są bowiem w data center, które zapewnia kilka źródeł zasilania i dostępu do internetu oraz klimatyzację chroniącą przed przegrzaniem serwerów, czego klient, szczególnie mały, z reguły nie posiada w biurze

– mówi Monika Jóźwiak.

Z badań przeprowadzonych przez Harvard Business Review i IBM wynika, że największe polskie firmy najczęściej korzystają z chmur prywatnych, czyli rozwiązań stworzonych na potrzeby konkretnej organizacji i odseparowanych od środowiska internetowego.

– Duże przedsiębiorstwa najczęściej w modelu cloud pozyskują zasoby serwerowe, ale także całe systemy CRM czy ERP (np. SAP). Mniejsze firmy „z chmury” kupują aplikacje biurowe czy e-mail. Przedsiębiorcy zainteresowani są również wirtualizacją desktopów, która jednocześnie dobrze wpisuje się w coraz bardziej popularny model BYOD (Bring Your Own Device), oraz narzędziami do współpracy, wymiany plików i komunikacji – wyjaśnia Ernest Orłowski, dyrektor ds. realizacji i zarządzania usługami, T-Systems Polska.

Chmura możliwości

Z usług świadczonych w chmurze może korzystać każda firma. Ich największą zaletą jest możliwość dostosowania oferowanych rozwiązań dostosowanych do potrzeb konkretnego przypadku. Jeśli potrzebujemy oprogramowania umożliwiającego tworzenie arkuszy kalkulacyjnych, to opłacamy abonament tylko za ten program i nie musimy już kupować całego pakietu – edytora tekstu czy programu do tworzenia prezentacji albo obsługi poczty. Z usługi można skorzystać w każdym miejscu i o każdej porze – wystarczy do tego dowolne urządzenie podłączone do internetu. Wejście w chmurę to również oszczędności, bo firma nie musi ponosić nakładów na zakup sprzętu i oprogramowania.

– Dzięki chmurze możemy wykorzystać olbrzymią skalowalność sprzętu dostawcy, czyli możliwość rozbudowy wykorzystywanych zasobów wraz ze wzrastającymi potrzebami firmy. Do naszej dyspozycji są też łącza o dużej przepustowości. Możemy czerpać z wiedzy wyspecjalizowanych inżynierów, co jest niezwykle istotne w kwestiach związanych chociażby z bezpieczeństwem. Cloud oferuje również różne modele cenowe, np. opłaty zgodne z rzeczywistym wykorzystaniem zasobów – wyjaśnia Ernest Orłowski.

Spis Treści:

http://www.celpraca.pl/pierwszy-krok-w-chmurze-obliczeniowej-cz-1/
http://www.celpraca.pl/pierwszy-krok-w-chmurze-obliczeniowej-cz-2/
http://www.celpraca.pl/pierwszy-krok-w-chmurze-obliczeniowej-cz-3/

Tags:

0 Comments

Leave a Comment