Pierwszy krok w chmurze obliczeniowej cz.1
5 gru 2018

Pierwszy krok w chmurze obliczeniowej cz.1

Post by Redaktor

Chmury istnieją od dawna i nie chodzi tu o cumulusy czy stratusy, ale o chmury obliczeniowe, z których korzysta coraz więcej przedsiębiorstw. Cloud computing, który ostatnio jest odmieniany przez wszystkie przypadki, to w dużym uproszczeniu nic innego, jak korzystanie z usług i infrastruktury informatycznej dostarczanej przez zewnętrzne firmy. Dla użytkownika oznacza to mniej więcej tyle, że prowadząc swój biznes, nie musi już kupować fizycznych programów czy budować własnych fizycznych serwerów, ale w zamian za niewielki abonament może skorzystać z zasobów firm informatycznych czy programów komputerowych.

– Większość przedsiębiorstw korzysta z tej technologii od wielu lat, nawet o tym nie wiedząc. Z platform dostawców, z chmur publicznych oraz prywatnych dostępne są strony WWW czy adresy e-mail. Firmy mogą skorzystać ze specjalistycznych usług, np.: systemu ułatwiającego zarządzanie relacjami z klientem (CRM), wirtualnej centrali telefonicznej obsługującej rozmowy przychodzące i wychodzące (centrala PBX), systemu zapowiedzi głosowych, kierującego połączenia do odpowiednich działów lub osób w firmie (IVR), a nawet cali center – wymienia Monika Jóźwiak, kierownik sprzedaży pośredniej Focus Telecom Polska, dostawcy rozwiązań w modelu cloud computing.

Jaka to chmura?

Cloud computing, czyli chmura, to przeniesienie określonych zasobów (np. danych, aplikacji, serwerów) z firmy w inne miejsce. W sieci dostępne są chmury publiczne i prywatne. Chmury publiczne tworzone są np. przez Microsoft, który udostępnia swoim użytkownikom oprogramowanie i środowisko, w jakim ono działa. Z chmury prywatnej mogą korzystać wyłącznie członkowie danej organizacji. Mogą w niej umieszczać własne zasoby oraz używać udostępnionego im oprogramowania i dostosowywać je do własnych potrzeb, rozszerzając bądź ograniczając dostęp do poszczególnych usług. Chmura prywatna to:

• pula zasobów elastyczna

• spersonalizowana i kontrolowana

• obsługiwana bezpośrednio przez użytkowników

Z wielkiej chmury mały deszcz?

Na zainteresowanie cloud computingiem wpływa nie tylko moda, ale przede wszystkim rosnąca dostępność usług świadczonych w chmurze, ich konkurencyjne ceny, a zwłaszcza mobilność stosowanych rozwiązań.

Oczywiście, są też obawy, które sprowadzają się przede wszystkim do kwestii bezpieczeństwa i kosztów. Wątpliwości dotyczą również miejsca fizycznego przechowywania danych. Podczas gdy w przypadku chmury prywatnej miejsce jest dobrze znane i są to najczęściej serwery korporacyjne, to w odniesieniu do międzynarodowej korporacji sprawa nie jest już taka prosta. W grę wchodzą także różnice w prawie obowiązującym w poszczególnych krajach. Pozostaje więc do rozstrzygnięcia kwestia, z jakiego prawa korzystać przy dochodzeniu roszczeń w przypadku ewentualnej awarii czy utraty danych.

Spis Treści:

http://www.celpraca.pl/pierwszy-krok-w-chmurze-obliczeniowej-cz-1/
http://www.celpraca.pl/pierwszy-krok-w-chmurze-obliczeniowej-cz-2/
http://www.celpraca.pl/pierwszy-krok-w-chmurze-obliczeniowej-cz-3/

Tags:

0 Comments

Leave a Comment