Ocena ryzyka budowlanego na etapie przetargu
29 lip 2022

Ocena ryzyka budowlanego na etapie przetargu

Post by Serwis S.A.

W budownictwie ocena ryzyka jest bardzo ważnym czynnikiem na każdym etapie projektu. Przed rozpoczęciem budowy na etapie przetargu, wykonawca powinien dokonać właściwej oceny ryzyka. W procesie budowlanym występują dwa rodzaje ryzyka. Pierwszy to ryzyko, które można określić ilościowo (ryzyko mierzalne).
I drugie, które nie może być skwantyfikowane (ryzyko niemierzalne). Tam, gdzie ryzyko może być skwantyfikowane, matematycznie jest uważane za ryzyko mierzalne. W przypadku, gdy element lub proces budowlany jest niepewny lub matematycznie niemożliwy do skwantyfikowania, ryzyka te są traktowane jako ryzyka niemierzalne. Główną przyczyną ryzyka niewymiernego jest brak informacji. Brak informacji wynika z tego, że klient ich nie przedstawia, lub dane do uzyskania tych informacji są niewystarczające (albo wykonawca nie może zrozumieć dostarczonych informacji).

Reklama: Bydgoszcz Geodeta

Istnieją trzy rodzaje ryzyka, które wykonawca może znaleźć na etapie przetargu.

  • Ryzyko wynikające z charakteru i stanu projektu – zwykle charakter projektu może powodować poważne zagrożenia dla samego projektu. Przykładowo, wykonawca, który jest ekspertem w dziedzinie budownictwa nie powinien pracować przy budowie dróg, ponieważ brakuje mu odpowiednich narzędzi, maszyn i wykonawstwa wymaganych do wykonania drogi. Niektóre zmienione warunki w umowie mogą spowodować poważne szkody dla wykonawcy na etapie budowy.

  • Ryzyko, które mogą stworzyć konsultanci – Niewłaściwe projekty, brak informacji dostarczonych przez konsultanta mogą być zwykłe na etapie przetargu. Wykonawcy powinni być zawsze świadomi tego ryzyka.

  • Ryzyko wynikające z niewłaściwego procesu szacowania – niewłaściwy proces szacowania zawsze może powodować ryzyko w późniejszym etapie. Niedoświadczeni kosztorysanci, unikanie krytycznych informacji to najbardziej typowe przyczyny niewłaściwego procesu szacowania.

0 Comments

Leave a Comment