Kompresory śrubowe
6 paź 2020

Kompresory śrubowe

Post by Redaktor

Kompresory śrubowe to sprężarki, w których gaz zostaje sprężony z powodu pomniejszenia przestrzeni pomiędzy śrubami, które są w trybie pracy. Proces następuje od otworów ssawnych do otworów tłocznych. To czy będzie sprawnie działać zależy od szczelności pomiędzy śrubami oraz śrubami, a obudową urządzenia. Zobaczmy, w jaki sposób te urządzenia są skonstruowane oraz gdzie znajdują zastosowanie.

Budowa kompresorów śrubowych

Posiadają one kilka stałych, podstawowych elementów, a jest nimi silnik, moduł śrubowy- to właśnie ten układ jest odpowiedzialny za pompowanie powietrza, nie obyłoby się również bez filtru powietrza, przekładnia pasowa, chłodnica olejowo- powietrzna. Kompresory śrubowe posiadają również nowoczesną automatyzację dzięki której stanowi zabezpieczenie przed różnymi problemami, chociażby spadkiem napięcia w sieci,zaniknięciem fazy bądź przeciążeniem silnika. Oczywiście producenci starają się jak najbardziej ulepszać urządzenia więc niektóre posiadają możliwość zdalnego sterowania pracą kompresora, wymiennik ciepła czy także wyrzutnik kondensatu, który działa w sposób automatyczny.

Zastosowanie kompresorów śrubowych

Główne ich zastosowanie znajdujemy w przemyśle, gdzie kompresory śrubowe dostarczają sprężone powietrze do instalacji. Możemy także wspomnieć o kolejnictwie, gdzie zastąpiły bardzo głośne sprężarki tłokowe. Ich zastosowanie sprawdza się także na placach budowy, ponieważ zasilają maszyny wykorzystywane na budowie sprężonym powietrzem.

Właściwości kompresorów śrubowych

Ich nieocenioną właściwością jest to, że skonstruowane są tak, by pracować długo i nieprzerwanie, są bardzo wydajne, co ułatwia pracę. Poza tym nie są drogie w użytkowaniu, a ich serwisowanie wiąże się z niskimi kosztami, dlatego cieszą się coraz większą popularnością i są chętnie wykorzystywane.

Zmienny przepływ

Jak już wspominaliśmy, konstrukcje tych urządzeń są coraz bardziej unowocześniane, z tego względu jest również możliwa funkcja zmienności przepływu, kiedy potrzebujemy zmiennego poboru powietrza, dzięki temu jest dostosowany przepływ do zapotrzebowania na sprężone powietrze.

0 Comments

Leave a Comment