
Każdy operator rozpoczynając kurs, musi znać podstawowe elementy budowy wózka widłowego. Dzięki temu będzie mógł bezpiecznie i prawidłowo użytkować urządzenie w przyszłej pracy. Do kilku ważniejszych części należą rama, podwozie, oczywiście silnik, maszt, karetka, krata ochronna, przeciwwaga, kabina operatora i widły.
Wózki widłowe odpowiadają za załadunek i transport towarów znajdujących się na paletach w magazynach, halach produkcyjnych i na placach. Do najczęściej wybieranego osprzętu należą widły, ponieważ najbardziej się je eksploatuje. Istotne jest określenie poziomu zużycia, a na tej podstawie sprawdzenie, czy już potrzebna jest ich wymiana. Oprócz tego przegląd konserwacyjny obejmuje przeanalizowanie maksymalnego udźwigu wideł oraz danych zawartych w świadectwie zgodności. Zazwyczaj stopień zniszczenia ustalany jest podczas rutynowej kontroli przez komisję UDT. Można to zmierzyć zwykłą suwmiarką, dokonując pomiaru wideł na odcinku 5 cm. Widły do wózka widłowego nie powinny przekraczać dziesięcioprocentowego stopnia zużycia w porównaniu do wartości początkowej. Bez względu na markę, czy kraj jest to element uniwersalny, wytwarzany z giętej, wytrzymałej stali. Jego wysoka jakość potwierdzona zostaje certyfikatem zgodnym z normą ISO 2330. W przypadku przekroczenia normy zużycia inspektor nie wyda pozytywnej opinii podczas kontroli, a widły do wózka widłowego będzie trzeba wymienić na nowe. Wówczas należy zapoznać się z oznaczeniem parametrów elementu określających min. numer seryjny, szerokość, grubość, długość, maksymalny udźwig do palet, wartość określającą środek ciężkości. Istnieje również inna forma identyfikacji obejmująca numer seryjny, datę produkcji, maksymalny udźwig i kraj wyprodukowania. W przypadku braku wyżej opisanych specyfikacji widły do wózka widłowego nie powinny zostać w ogóle zamontowane.

Widły do widlaka
Bezpieczeństwo i higiena pracy powinny być dla każdego pracodawcy priorytetem. Dlatego tak ważne jest zastosowanie się do zaleceń inspektora i wymiana wideł wtedy, kiedy jest to konieczne. Narażenie życia i zdrowia pracowników może się wiązać z poważnymi konsekwencjami.
0 Comments